TTK’da madenciler eyleme gitti, ocaklardan çıkmadılar…

TTK’da madenciler eyleme gitti, ocaklardan çıkmadılar…

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğünde çalışma şartlarıyla ilgili uygulamaları protesto eden gece vardiyasındaki madenciler, mesaileri bittikten 6,5 saat sonra maden ocağından çıkarak eylemlerine son verdi Müessese müdürlüğünde 00.00-08.00 saatlerindeki vardiyada çalışan maden işçilerinin ocağın giriş ve çıkışındaki bazı kapıların kilitli tutulduğu, çalışma şartlarının da kötü olduğu iddiasıyla başlattığı eylem üzerine Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yöneticileri, TTK yöneticileriyle görüştü.

aa_picture_20131122_1024446_web (1)

 Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğünde çalışma şartlarıyla ilgili uygulamaları protesto eden gece vardiyasındaki madenciler, mesaileri bittikten 6,5 saat sonra maden ocağından çıkarak eylemlerine son verdi Müessese müdürlüğünde 00.00-08.00 saatlerindeki vardiyada çalışan maden işçilerinin ocağın giriş ve çıkışındaki bazı kapıların kilitli tutulduğu, çalışma şartlarının da kötü olduğu iddiasıyla başlattığı eylem üzerine Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yöneticileri, TTK yöneticileriyle görüştü.

TTK yöneticilerinin işçilerin isteklerini değerlendirileceği sözü doğrultusunda yaklaşık 300 madenci, 6,5 saat fazla kaldıkları yerin altından çıkarak eylemlerini sona erdirdi.

aa_picture_20131122_1024450_web
Madencilere destek veren 08.00-16.00 vardiyasındaki 500’e yakın işçi de eyleme destek vererek ocağa girmedi.

– “Sorunların çözümünün takipçisi olacağız”

GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, madencilerin özellikle çalışma koşullarının iyileştirmesi talepleri doğrultusunda eylem yaptıklarını söyledi.

İşçilerin, ocakta madencilerin taşınmasında kullanılan “fayton” denilen raylı sistem üzerindeki araçların geç gelmesi nedeniyle çıkış saatlerin uzaması gibi sıkıntılar yaşadığını anlatan Alabaş, şunları kaydetti:

“Biz canımız pahasına üretmeye çalışırken üzerimize kapıların kilitlenmesi moral ve motivasyonu bozar hale geldi. Bunun üzerine arkadaşlarımız ocaktan çıkmama haklarını kullandılar. Sabahtan itibaren yaptığımız müzakerelerle hiçbir arkadaşımızın burnu kanamadan olayı tatlıya bağladık. Sorunların çözümü yönünde yapılan çalışmaların takipçisi olacağız. Ambulansın olmaması gibi konular ise bizim yetkililerle müzakere edip çözebileceğimiz konular. İlk olarak giriş çıkışlarda karşılaşılan zorluklarla ilgili sıkıntıları sonlandırmak istiyoruz.”

Alabaş, TTK’nın 3 binin üzerinde işçi açığı olduğunu belirterek, “Kurumun 2012 yılında işçi açıklarıyla ilgili Hazineye müracaatı var. O günden bugüne yaklaşık  850 kişi emekli oldu. Dolayısıyla  3 kişinin yapması gereken işi bir kişi yapmaya başladı.  Bu da arkadaşlarımızın üzerinde ciddi anlamda iş baskısı oluşturuyor” dedi.

Kömür ocağından çıkan madenciler de ocaklara giriş ve çıkışlarda kapıların kilitli olması nedeniyle sorunlar yaşadıklarını, haklarını aramak için de eylem yaptıklarını kaydetti.

İşletme sahasına gazetecilerin girmesine izin verilmedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?