Zonguldak’ta Çinli istihdam edildiği iddiaları…

Zonguldak’ta Çinli istihdam edildiği iddiaları…

Zonguldak’ta Çinli istihdam edildiği iddiaları

aa_picture_20131126_1050712_web

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Demir, madenlerde yoğun olarak Çinli işçilerin istihdam edildiği iddiasına ilişkin, “Şu anda TTK’da Çinli işçi çalışmıyor, termik santralde ise 7-8 mühendis ve idari kadro dışında istihdam söz konusu değil” dedi.

Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, TTK’da geçmiş yıllarda kuyu açma çalışmalarında, Çatalağzı beldesindeki termik santralin de inşa aşamasında çok sayıda Çinlinin görev yaptığını ancak bunların işin bitiminin ardından kentten ayrıldığını söyledi.

Yaygın bir gazete muhabirine telefonla verdiği demeçteki bazı hususların yanlış anlaşıldığını savunan Demir, “Şu anda TTK’da Çinli işçi çalışmıyor, termik santral ise 7-8 mühendis ve idari kadro dışında istihdam söz konusu değil ancak ben bir maden işletmecisi olarak yer altında Çinlilerin kömür çıkartmasını istiyorum” diye konuştu.

– “Madenci açığı”

Demir, Zonguldak’ta kömür üretimin zor olduğunu, ithal kömürle rekabet edemeyeceklerini bildiklerini vurguladı.

Demir, şunları kaydetti:

“Mevcut işçilerin ödemelerinin fazla olması, biraz da yer altı işine önem verilmeyip ocaklarda çalışmaktan kaçınılması gibi nedenlerle maliyetimiz yükseliyor. TSO Başkanı ve kömür üreticisi olarak Çinlilerin yer altına girerek kömür çıkartmasını istiyorum. Bu, kömür üretimini artırır. Kömürü ucuza mal ederiz ve daha rekabetçi ortam oluşturur. Maden ocaklarında ihtiyacımız olan 2 bin 500 civarındaki işçiyi bulamadığımız için yasal engel olmaması durumunda Çinli işçilere yönelmeyi düşünüyoruz. Her türlü çabayı sarf etmemize rağmen yer altında çalışacak işçi bulamıyoruz. Yer altında madencilere ihtiyaç var. Bu Çin ya da farklı bir ülkeden gelmiş olsun, bizim işsizimizi engellemez. Bu yönde çalışma yapacağız.”

Zonguldak’ta 22 küçük, 5 büyük özel işletme olduğunu anlatan Demir, “Küçük sahalarda çalışan işçi sayısı 6 bin 500 civarındaydı. Şu anda da 3 bin civarında. Kanunlar engel olmaması durumunda kömür üretiminde Çinli işçilerin çalıştırılmasını istiyoruz. Çinli işçiler daha hızlı, daha ucuz ve kaliteli iş yapıyor” ifadesini kullandı.

Demir, ülkelerindeki tek çocuk kuralına uymadıkları için ceza alan Çinli işçilerin hapse girmek yerine Türkiye’deki madenlerde çalıştığı iddiasına ilişkin de “Buna dair bilgimiz yok. Zaten buraya Çinliler elenerek geliyor. İlgili bakanlığa ve emniyetin birimlerine durumları bildiriliyor. Böyle bir şey olsaydı, buna izin vermezlerdi” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?