• DOLAR
  3,6764
  % 0,83
 • EURO
  4,3224
  % 0,44
 • ALTIN
  151,9295
  % -0,76
 • BIST
  106.991
  % 0,49
“2023’e 10 Kala, Ar-Ge ve Yenilikte Zonguldak, Bartın, Karabük” paneli düzenlendi.

“2023’e 10 Kala, Ar-Ge ve Yenilikte Zonguldak, Bartın, Karabük” paneli düzenlendi.

Zonguldak’ta, kamu kurum ve kuruluşların yanı sıra üniversite ile sanayi işbirliğinde “2023’e 10 Kala, Ar-Ge ve Yenilikte Zonguldak, Bartın, Karabük” paneli düzenlendi. Panel kapsamında kentteki bir otelde düzenlenen “Kamu-üniversite-sanayi işbirliği” bölgesel toplantısında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan,  Filyos Limanı’nın hayata geçmesi ve vadi içerisinde sanayileşmenin gerçekleşmesiyle bölgenin çehresinin değişeceğini söyledi. Türkiye’de 3 enerji bölgesi […]

aa_picture_20131109_942402_webZonguldak’ta, kamu kurum ve kuruluşların yanı sıra üniversite ile sanayi işbirliğinde “2023’e 10 Kala, Ar-Ge ve Yenilikte Zonguldak, Bartın, Karabük” paneli düzenlendi.

Panel kapsamında kentteki bir otelde düzenlenen “Kamu-üniversite-sanayi işbirliği” bölgesel toplantısında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan,  Filyos Limanı’nın hayata geçmesi ve vadi içerisinde sanayileşmenin gerçekleşmesiyle bölgenin çehresinin değişeceğini söyledi.

Türkiye’de 3 enerji bölgesi kurulduğunu, bunlardan birinin de Filyos olduğunu ifade eden Aslan, “Filyos Vadisi’ndeki sanayileşmeyle birlikte sadece Zonguldak, Bartın, Karabük değil tüm bölgeyle bağlantılı olarak İç Anadolu Bölgesinin de çehresi değişecek. Bu bölgenin bakanlığın üst politika dokümanları açısından ayrı bir yeri var. Çok önemli bir yer, Karadeniz’e açılıyor ve oradan boğazlardan da dünyaya açılıyor. Dünyanın en önemli kömür kaynaklarının olduğu ve enerji üretiminin belli miktarda yapıldığı yer. Türkiye’de Ceyhan, Karapınar ve Filyos olmak üzere enerji ihtisas bölgeleri kuruldu” diye konuştu.

Aslan, kamu, üniversite, sanayi kesiminin şimdiye kadarki alışkanlıklarından vazgeçmesi gerektiğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Önce biz kendimize dönüp soracak olursak, ‘biz mevzuatı yapalım oradakiler uygulasınlar, sonuçlarını sonra bize gönderince değerlendiririz’. Artık böyle bir yaklaşım yok. Mevzuatı yazacağız ve yerinde uygulamasına bakacağız. Üniversite, şimdiye kadar görevini yaptı ama bundan sonra görevini ve görevindeki uygulama anlayışını değiştirmek zorunda. Sektör temsilcilerimiz de bunun yolunu açacak. Bunun yolu yeni Ar-Ge çalışmaları, yeni yatırım oluşturmak ve yeni üretime yönelmek. Bunun için para gerekiyor, Bu yönde devletimizin mekanizmaları çok. Hedefimiz var. Çünkü, 2 tirilyon dolarlık gayri safi yurt içi hasılasını biz 2023’de yakaladığımızda 60 milyar doların Ar-Ge’ye harcanmasını taahhüt ettik. Bu 60 milyarın şu anda 6 milyar dolarındayız. On katı daha artırmamız gerekiyor. O yüzden Ar-Ge anlamında harcayamayacağımız kadar paramız var.”

– Diğer konuşmacılar

Zonguldak Valisi Ali Kaban da yer altı kaynakları açısından zengin olan bölgede 1830’lu yıllardan itibaren kesin olarak varlığı bilinen taşkömürü dışında bir çok maden kaynağının bulunduğu ifade etti.

Madencilik ve demir çelik sektörlerinden beslenen bölge ekonomisinin bu sektörlerde oluşan değişim ve dalgalanmalara fazlasıyla duyarlı bir nitelik taşıdığını dile getiren Kaban, üç ili ve bölgeyi ilgilendiren  Filyos projesinin hayata geçirilmesiyle bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağını söyledi.

Vali Kaban, Türkiye’de sanayinin gelişmesi bilim ve teknoloji alanında yetişmiş insan gücüne yatırım yapılmasıyla mümkün olduğunu dile getirerek, “Bu bağlamda üniversite ve sanayi işbirliğini sağlamak ve buna süreklilik kazandırmak ancak Ar-Ge bilincini tesis etmek ve inavasyona yönelik çalışmalara ağırlık vermekle mümkün olacaktır” dedi.

Bartın Valisi Ali Çınar, 21. yüzyılın Türkiye’de bir zihniyet dönüşümüne sebep olduğuna dikkati çekerek, “Özellikle 2001’den itibaren artık ülkemizde yönetim mantığından ‘yönetişim’ mantığına geçilmiştir. Bu toplantı da bu mantığın bir göstergesidir. Geçmişte ülkemizde kurumlar kendilerini ayrı bir otorite olarak görüyordu. Çok şükür yönetişim anlayışına geçtikten sonra kurumlar birbirleriyle daha fazla iletişim içine girmeye başladılar. Hatta birlikte projeler uygulamaya başladılar” şeklinde konuştu.

Karabük Valisi İzzettin Küçük ise Kardemir kurulduğunda sadece Karabük gibi bir şehri kurmadığını Türkiye’nin sanayinin lokomotifi olduğunu vurgulayarak, “Geçen zaman içinde Kardemir fonksiyonunu yitirmiş ve ülke sırtına yük haline gelmiş. Fakat özelleştirildikten sonra yani şu anki durumunda hızlı tren raylarının üretildiği bir fabrika haline gelmiştir. Karabük sanayisi tekrar Türkiye sanayisinde oynadığı o önemli rolü oynamaya başlamıştır. Ayrıca 2007’de kurulan Karabük Üniversitesi Türkiye’nin en hızlı büyüyen üniversitesidir. Şu anda 32 bin öğrencisi vardır. Üniversite sanayi işbirliği anlamında üniversitelerdeki öğretim görevlileri özellikle yeni yapılan yatırımlarda pay alabilmesinin önünün açılması çok kıymetli olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?