ABD Koronavirüsle Mücadele İçin İlk İlaçlara Onay Verdi

ABD Koronavirüsle Mücadele İçin İlk İlaçlara Onay Verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), coronavirüs ile mücadele kullanılabilmesi için onay verdi. Mücadelede daha önce sıkça tartışılan sıtma ülaçları kullanılacak. Bu kapsamda milyonlarlarca doz anti-sıtma ilacının ülke genelindeki hastanelere dağıtılacağı belirtildi. Sıtma ilaçlarının özellikle kalp problemi olan veya anti-depresan gibi ilaçlar kullanan hastalarda ölümcül sonuçlar doğurabileceği yönünde uyarılarda bulunan Mayo Clinic College Pediatri ve […]

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), coronavirüs ile mücadele kullanılabilmesi için onay verdi.

Mücadelede daha önce sıkça tartışılan sıtma ülaçları kullanılacak. Bu kapsamda milyonlarlarca doz anti-sıtma ilacının ülke genelindeki hastanelere dağıtılacağı belirtildi.

Sıtma ilaçlarının özellikle kalp problemi olan veya anti-depresan gibi ilaçlar kullanan hastalarda ölümcül sonuçlar doğurabileceği yönünde uyarılarda bulunan Mayo Clinic College Pediatri ve Kardiyoloji Profesörü Michael Ackerman, ‘’Bu ilaçların milyonlarca hastaya verilmesini konuşuyorsak, o zaman ani kalp krizi vakaları kesinlikle baş gösterecektir.’ ifadelerini kullandı.

TRUMP BU İLAÇLARIN YARARLI OLACAĞINI İFADE ETMİŞTİ

Sıtma ilaçlarının sınırlı kullanımına izin veren FDA ise konuya, “Mevcut bir tedavinin bulunmadığı bir durumda, koronavirüs ile mücadele için bu ilaçlar denemeye değer. Diğer ülkelerde de bu ilaçların koronavirüs tedavisi için benimsenmesi ve sonuçları gözlenmiştir.” şeklinde açıklama getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, faydası tam olarak kanıtlanmamasına rağmen bu ilaçların Kovid-19 tedavisinde işe yarayacağına inandığını belirtmiş ve bu ilaçların fark yaratabileceğini ifade etmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?