• DOLAR
  3,7038
  % 0,93
 • EURO
  4,3471
  % 0,46
 • ALTIN
  151,6864
  % -0,52
 • BIST
  107.925
  % -0,52
Alaplı’da deniz dibine duvar örülüyor…

Alaplı’da deniz dibine duvar örülüyor…

Alaplı Belediye Başkanı Nevzat Çimenoğlu, ilçede yapımı devam eden “Derin Deniz Deşarj Arıtma Projesi” kapsamında denize döşenen boruların üzerine gabion duvar örülmeye başlandığını söyledi. Çimenoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa’da denenmeye başlanan denizin dibine duvar çalışmasının ilk defa Alaplı’da uygulanmaya geçirildiğini anlattı. Karadeniz’e bin 900 metre duvar örüleceğini ifade eden Çimenoğlu, şöyle konuştu: “İlçede yapımı devam eden […]

aa_picture_20131111_955480_webAlaplı Belediye Başkanı Nevzat Çimenoğlu, ilçede yapımı devam eden “Derin Deniz Deşarj Arıtma Projesi” kapsamında denize döşenen boruların üzerine gabion duvar örülmeye başlandığını söyledi.

Çimenoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa’da denenmeye başlanan denizin dibine duvar çalışmasının ilk defa Alaplı’da uygulanmaya geçirildiğini anlattı.

Karadeniz’e bin 900 metre duvar örüleceğini ifade eden Çimenoğlu, şöyle konuştu:

“İlçede yapımı devam eden derin deşarj çalışmaları kapsamında denize döşenen boruların üzerine gabion duvar çalışması yapılacak. Çalışmalar kapsamında Karadeniz’in dibine döşenmeye başlanan bin 900 metre borunun 900 metresi döşendi. Döşenen bu boruların oynamaması ve dalgadan etkilenmemesi için denizin dibine taş duvar örülecek. İlçemizde dünyada uygulanan en yeni yöntem uygulanıyor. Avrupa’da yeni denenmeye başlanan bu sistem şimdi Alaplı’da derin deşarj sisteminde denenecek. Çeşitli ağırlıklardaki taşlar tel kafeslerin içlerine dolduruluyor. Daha sonra bu taş kafesler denizin dibindeki boruların olduğu yere döşenmeye başlanıyor. Böylece denizin dibindeki borular dalgalarda oynamamış oluyor. Bu gabionların ağırlıkları 6 tondan başlayarak 12 tona kadar çıkıyor. 3 metre uzunluğunda 2 metre genişliğinde ve 70 santimetre yüksekliğinde gabionlardan 600 adet yapılacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
alaplı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?