Bakan Koca Açıkladı : “Zonguldak %99 ile En Yüksek Orana Sahip”

Bakan Koca Açıkladı : “Zonguldak %99 ile En Yüksek Orana Sahip”

Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17:30’da video konferans yöntemiyle toplandı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca yaptığı açıklamada”Filyasyon çalışması 81 ilde yapılmaktadır. Yüzde 99 yapılan Zonguldak’ta filyasyon çalışması birinci ildir, en düşük Şanlıurfa’dır. İstanbulda 1200 filyasyon ekibi görev almaktadır.” dedi. FİLYASYON SİSTEMİ NEDİR? Filyasyon ekiplerimizce takibi yapılan toplam kişi sayısı 251 […]

Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17:30’da video konferans yöntemiyle toplandı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca yaptığı açıklamada”Filyasyon çalışması 81 ilde yapılmaktadır. Yüzde 99 yapılan Zonguldak’ta filyasyon çalışması birinci ildir, en düşük Şanlıurfa’dır. İstanbulda 1200 filyasyon ekibi görev almaktadır.” dedi.

FİLYASYON SİSTEMİ NEDİR?

Filyasyon ekiplerimizce takibi yapılan toplam kişi sayısı 251 bin 28’dir. Erken tanılarla hem yayılma önlenmekte hem de risk grubunda olan bazı kişilerin belki de hayatları kurtarılmaktadır. Bugüne kadar temas zincirindeki 261 bin 989 kişi tespit edildi. Bunların yaklaşık yüzde 96’sına ulaşarak takip yapılmıştır.  Türkiye genelinde filyasyon ekibi sayısının 4 bin 600. İstanbul’da ise 1200 filyasyon ekibi görev alıyor.

Filyasyon sisteminde hastanın temas ve sosyal ilişkisi olduğu kişilerin bilgileri toplanıyor. Ayrıntılı şekilde otomatik olarak filyasyon ekibinin sistemine düşüyor. Filyasyon ekibi ise 3 kişi doktor, sağlık memuru ve yardımcı personelden oluşuyor.

FİLYASYON NEDİR, NASIL OLUR?

Filyasyon kelimesi tıpta hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelmektedir. Özellikle bulaşıcı hastalıklarda yapılan hastalığın ilk ortaya çıkış nedenini bulmak için yapılan çalışma anlamına gelmektedir.

Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimdir. Başka bir deyişle kaynak arama çalışmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir.

Filyasyon çalışmaları bulaşıcı hastalıklar mücadele etmede çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?