• DOLAR
  3,7038
  % 0,93
 • EURO
  4,3471
  % 0,46
 • ALTIN
  151,6864
  % -0,52
 • BIST
  107.925
  % -0,52
Bartın Belediyesi 17. Kitap Fuarı

Bartın Belediyesi 17. Kitap Fuarı

Zonguldak’tan “Cinayet Rapsodisi” şiiri ile İlknur Yatır Günsan ikinci

aa_picture_20131114_975830_webaa_picture_20131114_975827_web aa_picture_20131114_975826_web
Bartın Belediyesi 17. Kitap Fuarı törenle açıldı.

Bartın Valisi Ali Çınar, Belediye Sosyal Tesisleri’ndeki fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, 17 yıldır sürdürülen kültür hizmetinin gelenekselleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Kitapların mantık ve mantaliteyi geliştirdiğini, ufku açarak yorum yapma yeteneğini güçlendirdiğine dikkati çeken Çınar, şöyle konuştu:

“Kitaplar, yolumuzu aydınlatan birer kandil, birer ışıktır. Biz geleceğe onlarla doğru, iyi yönde ilerleyebiliriz. Kitaplar günümüzde özellikle internetin yayılmasıyla, elektronik materyallerin hayatımıza çok fazla girmesiyle biraz formunu değiştirdi. Kimimiz, basılı kitapların sayfasını çevirerek okumayı sürdürüyoruz ama özellikle genç kuşaklarımız bu kitapları internet ortamından okumak istiyor. Eminim ki sayfalarını çevirerek kitap okumak daha güzeldir. Bize bu kitapları hediye eden, zamanlarını harcayarak, fikirlerini yorarak bize bu eserleri hazırlayan tüm yazarlarımıza da ayrıca şükranlarımı sunuyorum çünkü bu kitaplar emeğin, gayretin ürünüdür.”

Merkez Valisi İsa Küçük ise her kitap fuarının, kitapla her buluşmanın iyilik, güzellik ve doğruluk olduğuna dikkati çekerek, “İyiliği bir ahlak kavramı, güzelliği estetik kavram, doğruluğu da insani bir kavram olarak kullandım. 17 yıldır da bu kavramlar Bartın’da yaşıyor” diye konuştu.

– “Kültür ve sanat, insanoğlu için yol gösterici olmuştur”

Belediye Başkanı Cemal Akın da 1997’den bu yana aralıksız düzenlenen fuarın kent için önemli kültür meşalesi olduğunu belirterek, fuara katılan yazar, şair, gazeteci ve yayınevi sahiplerine teşekkür etti.

Belediyenin etkinlikleri arasında yer alan fuarın birkaç büyük şehir dışında 17 yıldır aralıksız devam ettiğini vurgulayan Akın, “Okumak, öğrenmek insan yaşamının uyum ve denge içinde kurulabilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Eğitim, kültür ve sanatla iç içe olmak bireyin kendisini tanımasına, kişiliğinin gelişmesine yardımcı olduğu gibi paylaşımı da güçlendirmektedir. Bireylerin birbirine karşı anlayışlı, hoşgörülü, saygılı olmasını da sağlamaktadır. Bireyin olduğu kadar topluma da ayna tutan kültür ve sanat, insanoğlu için yol gösterici olmuştur” şeklinde konuştu.

Etkinlik kapsamında yurt içi ve dışından 45 yarışmacının 121 şiirle katıldığı Hasan Bayrı Şiir Yarışması’nda Van’dan Fesih Vural “Her Aşk İki Tam Yalnızlık” şiiri ile birinci, Zonguldak’tan “Cinayet Rapsodisi” şiiri ile İlknur Yatır Günsan ikinci, Aydın’dan Saltuk Buğra Bıçak “Körebe” şiiriyle üçüncü oldu. Antalya’dan “Kesir Çizgisi” şiiri ile Murat Yazıcı mansiyon ödülüne layık görüldü.

Yarışmada dereceye girenlere ödül ve plaketleri protokoldekiler tarafından verildi, Bartın gazetesinin imtiyaz sahibi Esen Aliş’e de fuar onur plaketi takdim edildi.

Fuar, 20 Kasım’a kadar gezilebilecek.

 

Cinayet Rapsodisi

 

Sazlıkların ağzıyla konuştular // bütün gece

Kurşun eritip içer gibi

 

Nasıl mapus yatar bir menekşe

Denizi olmayan bir kentte nasıl

Leyleklerin getirdiği ölülerle

 

Belki yetişirim ben ellerin yarasına

Tutamasam da içimden kalkan gemileri

 

Ölümdü

Bırakıp gittim ayaklarımı

Karınca yuvaları doğurdu annem

 

Temmuzda büyütülecek kızlarımız vardı

Saçları yangın, saçları orman

Az evvel

Bir otobüs dolusu cinayet geçti sokaktan

 

Gözlerim güzel değil artık

Akasyasından vuruluyor bulvarlar

 

Şu duvarın ellerinden tut,

Dibinden geçiyor çocuklar

 

İlknur Yatır

ilknuryatir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?