• DOLAR
  3,6733
  % 0,20
 • EURO
  4,3295
  % 0,34
 • ALTIN
  151,3065
  % -0,32
 • BIST
  106.926
  % -0,06
Çay, 70 yıldır odun ateşinde demleniyor

Çay, 70 yıldır odun ateşinde demleniyor

Yeniçağa ilçesine bağlı Eskiçağa köyünde bulunan kahvehanede, çay ve kahve 70 yıldır odun ateşinde pişiriliyor. Kahvehane işletmecisi İsmail Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, odun ateşinde pişen çayın lezzetinin daha güzel olduğunu belirterek, 70 yıldır çayı aynı yöntemle pişirdiklerini söyledi. Sabahın erken saatlerinde topladığı odunları yakarak köz haline getirdiğini, çayı közün ısısıyla pişirdiğini anlatan Demir, “Odun ateşiyle […]

Yeniçağa ilçesine bağlı Eskiçağa köyünde bulunan kahvehanede, çay ve kahve 70 yıldır odun ateşinde pişiriliyor.

Kahvehane işletmecisi İsmail Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, odun ateşinde pişen çayın lezzetinin daha güzel olduğunu belirterek, 70 yıldır çayı aynı yöntemle pişirdiklerini söyledi.

Sabahın erken saatlerinde topladığı odunları yakarak köz haline getirdiğini, çayı közün ısısıyla pişirdiğini anlatan Demir, “Odun ateşiyle pişen çay hem lezzetli hem de ekonomik. Kahveyi de buradaki közde pişiriyoruz. Müşterilerimiz odun ateşinde yapılan çayın lezzetinin daha güzel olduğunu söylüyor” diye konuştu.

Demir, çay demlemenin sanat olduğunu, sırrını babası Nazif Demir’den öğrendiğini belirterek, “Babamın sağlığında kamyon şoförlüğü yapıyordum. O öldükten sonra bu ocağı devraldım ve 40 yıldır işletiyorum. Burada çay sadece odun ateşinde pişer. Elektrikli ve tüplü ocak bulundurmuyorum. Zaten müşterilerim de bunu bilerek bizi tercih ediyor. Doğal odun ateşinde pişen çayın lezzetini arıyor” ifadesini kullandı.

İnsanların genelde şehrin gürültülü ve yalancı havasından kurtulmak için kahvehaneye geldiğini aktaran Demir, “Anadolu’da özlenen sohbet ortamını burada buluyorlar. Buraya Zonguldak, Bartın ve Bolu’dan çok sayıda insan gelerek odun ateşinde pişen çayımızı içiyor” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?