• DOLAR
  3,6764
  % 0,83
 • EURO
  4,3224
  % 0,44
 • ALTIN
  151,9295
  % -0,76
 • BIST
  106.991
  % 0,49
Ereğli’de aşure dağıtımı

Ereğli’de aşure dağıtımı

Muharrem ayı dolayısıyla Ereğli ilçesinde aşure ikramında bulunuldu.

Muharrem ayı dolayısıyla Ereğli ilçesinde aşure ikramında bulunuldu.

Belediye tarafından kent merkezinde bulunan Abdi İpekçi Sergi Salonu önünde gerçekleştirilen aşure dağıtımına, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Belediyenin yaklaşık 6 bin kase aşure dağıttığı öğrenildi.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, yas tuttuklarını bunun yanı sıra örf ve adetleri sürdürdüklerini belirterek şunları söyledi:

“Muharrem ayındayız. Yas tutuyoruz, biz yasın yanında geleneklerimizi de yürütüyoruz, ruhları şad olsun. Geleneklerimize örf ve adetlerimize göre de bugün onlara hitap etmek üzere aşure hazırladık, bütün vatandaşlarımıza aşure dağıtıyoruz”

Hazreti Hüseyin ve 70 arkadaşının şehit edildiği acı günü yaşadıklarını belirten Ereğli Müftü Vekili İzzettin Aşan’da “Nuh Aleyhisselam’ın bir hatırası olan aşure günü etkinlikleri de bu ay içerisinde yapılmaktadır. Aşurenin içerisinde fasülye, nohut, incir, şeker, nar taneleri var bütün yiyecekler bir araya gelince mükemmel bir tatlı oluyor. Bizim ülkemizde de Alevi kardeşlerimiz, Bektaşi kardeşlerimiz, sünni kardeşlerimiz, inanan, inanmayan her türlü kardeşlerimiz var biz bunlarla bir bütünüz, bunlar bir zenginliktir” dedi.

Ereğli Belediyesi Din İşleri ve Mezarlıklar Müdürü Metin Avcı’nın duasının ardından kalabalığa aşure ikramında bulunuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?