• DOLAR
  3,7038
  % 0,93
 • EURO
  4,3471
  % 0,46
 • ALTIN
  151,6864
  % -0,52
 • BIST
  107.925
  % -0,52
Genel Maden İş’ten Salih Demir’e “Halen kentte madenlerde çalışmaya hazır on binlerce işsizimiz vardır”

Genel Maden İş’ten Salih Demir’e “Halen kentte madenlerde çalışmaya hazır on binlerce işsizimiz vardır”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Zonguldak’taki madenlerde Çinli işçi çalıştırılmak istenmesine tepki gösterdi.

GMİSLOGO

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Zonguldak’taki madenlerde Çinli işçi çalıştırılmak istenmesine tepki gösterdi.

GMİS’ten yapılan yazılı açıklamada, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Demir’in maden ocaklarında Çinli işçi çalıştırmak istediği hatırlatılarak, buradaki amacın kar oranını en yüksek noktaya çıkarmak olduğu ileri sürüldü.

Dünyada ve Türkiye’de artık salt kara dayalı vahşi kapitalist anlayışın kabul görmediği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bütün dünyada artık sosyal devlet kavramı egemen oldu. Sosyal devlet, insanların yaşamından, barınmasından, çalışmasından, can güvenliğinden, eğitim ve sağlığından sorumludur. Hiç kimse her istediğini yapma serbestliğine sahip değildir. Zonguldak’tan bakıldığında madencilik kültürünü küçümsemek doğru değildir. Bugün, Türkiye’nin ve hatta dünyanın dört bir yanında Zonguldaklı madenciler maden ocaklarında çalışmaktadır. Halen kentte madenlerde çalışmaya hazır on binlerce işsizimiz vardır.”

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) işçi almak istediğinde on binlerce insanın sıraya girdiğine işaret edilen açıklamada , “Bölge insanının dikkati ve kulağı,
TTK’ya işçi alınacak haberlerindedir. Bu şartlar altında dahi 165 yıllık kömür üretim kültürüne sahipZonguldak’ta bazı özel şirketler yer altında çalıştıracak işçi bulamadıklarını söylüyorlarsa öncelikle kendilerini sorgulamaları gerekmektedir” ifadesine yer verildi.

 

AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
genel maden iş

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?