• DOLAR
  3,6733
  % 0,20
 • EURO
  4,3295
  % 0,34
 • ALTIN
  151,3065
  % -0,32
 • BIST
  106.926
  % -0,06
Kalp hastalarına kış öncesi ilaç uyarısı

Kalp hastalarına kış öncesi ilaç uyarısı

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez,  “Kalp hastaları mutlaka mevsim değişikliklerinde kardiyologlarına giderek, özellikle ritm, tansiyon ve idrar sökücü ilaçların yeniden ayarlatmaları gerekiyor” dedi. Prof. Dr. Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalp hastalarının ani hava ve mevsimsel değişikliklere bağlı olarak problemler yaşayabildiğini söyledi. Havaların ani soğuması ve ısınmasının vücut dengesi açısından sıkıntılara neden […]

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez,  “Kalp hastaları mutlaka mevsim değişikliklerinde kardiyologlarına giderek, özellikle ritm, tansiyon ve idrar sökücü ilaçların yeniden ayarlatmaları gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalp hastalarının ani hava ve mevsimsel değişikliklere bağlı olarak problemler yaşayabildiğini söyledi.

Havaların ani soğuması ve ısınmasının vücut dengesi açısından sıkıntılara neden olabileceğini vurgulayan Sönmez, kalp hastalarının yazın kullandığı ilaçlarla, kışın kullandıkları arasında ciddi farklar bulunduğuna dikkati çekti.

Sönmez, hastalarının, yazın terleme yoluyla çok su kaybettikleri için azalttıkları idrar sökücü ilaçlarını kış aylarında arttırması gerektiğini belirterek, “Kalp hastaları mutlaka mevsim değişikliklerinde kardiyologlarına giderek, özellikle ritm, tansiyon ve idrar sökücü ilaçlarını yeniden ayarlatmaları gerekiyor. İlaç kullanan tüm kalp hastaları buna dikkat etmeli” ifadesini kullandı.

Ani mevsim soğumalarında göğse gelen direkt soğuğun, kalp hastalıklarının ağrı aşamasını hızlandırabileceğine işaret eden Sönmez, şunları kaydetti:

“Sokağa çıktığında yürüyen bir insanda hiç problem yokken soğuk bir havada göğsüne ve yüzüne soğuk hava geldiğinde göğüs ağrısı yaşayabilir. Bu kalp hastalığın ilk belirtisi olabilir. Kışın kalp hastalarının mutlaka kalın giyinmesi, ağızlarını atkıyla kapaması, soğuk havayı içlerine almamaya çalışmaları gerekiyor yoksa o soğuk bir enfarktüsün tetikçisi olabilir. Mutlaka yanlarında dil altı hapları bulundurmalılar. Sokaktaki süreyi en aza indirmeliler.”

– Yaşlılara “hipotermi” uyarısı

Prof. Dr. Sönmez, özellikle yaşlıların gece yatarken soğuğa karşı ciddi şekilde korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Gece soğukta hipotermiye girip yaşamını yitiren yaşlı insanların olduğunu ifade eden Sönmez, “Bu insanların bacak damarlarında problemler olduğu için ayakları üşür. Ayaklarına sıcak tuğla veya sıcak su kesisi gibi aletler koydukları zaman his bozukluğu olduğundan ciddi yanıklar oluşabilir. O nedenle yaşlılara,  bacak damarlarında bozukluk olanlara kesinlikle bu tür tedbirler almamalarını, eğer üşüyorlarsa yün çorap giymelerini öneriyoruz. Olabilecek basit bir yanık çok ciddi iyileşmeyen yaralara yol açabiliyor” diye konuştu.

AA

https://www.muze.gov.tr/bilet_almak_istiyorum

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?