• DOLAR
  3,7038
  % 0,93
 • EURO
  4,3471
  % 0,46
 • ALTIN
  151,6864
  % -0,52
 • BIST
  107.925
  % -0,52
Karaçatlak üzümünü nesilden nesle aktarıyorlar

Karaçatlak üzümünü nesilden nesle aktarıyorlar

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde yaşayan Temürlenk ailesi, yok olmaya yüz tutan karaçatlak üzümünü üç nesildir üretmeye devam ediyor

aa_picture_20131118_996813_webAlaplı ilçesinde yaşayan Temürlenk ailesi, yok olmaya yüz tutan karaçatlak üzümünü üç nesildir üretmeye devam ediyor.

Sabırlı köyünde üzüm yetiştiren Muharrem Temürlenk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 150 yıl önce üzüm bahçesinin dedesi tarafından oluşturulduğunu söyledi.

Üç nesildir üzüm yetiştirdiklerini ifade eden Temürlenk, şöyle konuştu:

“Yüz yıl önce dedem 2 dönüm tarlaya üzüm dikmiş, Ö dönemlerde Alaplı’da, özelikle Sabırlı köyündeki her bahçede üzüm bağları varmış, karaçatlak üzümü, Türkiye’nin birçok bölgesine atlarla satılmak için götürülürmüş ancak 1980’li yıllarda bu işi yapan kimse kalmadı. Biz ise atalarımızdan yadigar kaldığı için üzüm yetiştiriciliğine devam ediyoruz. Üç nesildir karaçatlak üzümü yetiştiriyoruz. Benden sonra çocuklarım ve torunlarım devam edecek.”

Karaçatlak üzümü yetiştirmenin zor ve sürekli ilgi istediğine dikkati çeken Temürlenk, “Her yıl üzümün ilaçlamasını ve bakımını yapıyoruz. Pazarda çok aranan bir meyvedir. Kilogramı 5 liradan satılıyor. Biz pazarını oluşturamadığımız için sadece manavlara veriyoruz. Kış mevsiminde ilçemizde en çok aranan meyve karaçatlaktır. Tadı da çok güzeldir. Dedelerimden kalan bu meyveyi yetiştirmeye ölesiye kadar devam edeceğim. Benden sonra da çocuklarım sürdürecek” ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?