• DOLAR
  3,7038
  % 0,93
 • EURO
  4,3471
  % 0,46
 • ALTIN
  151,6864
  % -0,52
 • BIST
  107.925
  % -0,52
Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası

Haftası
– Zonguldak İl Sağlık Müdürü Cin:
– “Avrupa’da yüzde 75 olan aile bağış oranı ne
yazık ki ülkemizde yüzde 24 seviyesindedir”

Organ Bağışı
Zonguldak İl Sağlık Müdürü Bilal Cin, Arupa’da yüzde 75 olan aile organ bağış oranının Türkiye’de yüzde 24 seviyesinde olduğunu bildirdi.

Cin, yaptığı yazılı açıklamada, toplumda organ bağışı konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla Türkiye’de her yıl 3-9 Kasım tarihlerinin Organ Bağış Haftası olarak kutlandığını belirtti.

Tedavisi sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastalıkların dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli sağlık sorunlarından birisi olduğuna dikkati çeken Cin, şunları kaydetti:

“Bugün ülkemizde 23 bin 529 kişi organ beklemektedir. Kadavra organ bağışındaki yetersizlik nedeniyle sadece geçen yıl bin 779 vatandaşımız organ nakli olamadan hayatını kaybetmiştir. Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış tam donanımlı 111 nakil merkezi bulunmaktadır. Bu merkezlerde dünya çapında deneyime sahip tecrübeli ekipler görev yapmaktadır. Ayrıca bakanlığımız tarafından Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi kurulmuş olup organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf şekilde yapılmaktadır. Ancak tüm bu çalışmalara ve sağlanan artışa rağmen, organ bağışı oranlarında henüz istenilen düzeylere ulaşılamamıştır. Avrupa’da yüzde 75 olan aile bağış oranı ne yazık ki ülkemizde yüzde 24 seviyesindedir. Unutmayalım ki bir gün bizim de organ bağışına ihtiyacımız olabilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?