• DOLAR
  3,7038
  % 0,93
 • EURO
  4,3471
  % 0,46
 • ALTIN
  151,6864
  % -0,52
 • BIST
  107.925
  % -0,52
TTK ve özel kömür işletmecilerine 515 bin lira ceza…

TTK ve özel kömür işletmecilerine 515 bin lira ceza…

Zonguldak’ta iş müfettişlerinin 2011’den itibaren özelikle işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında yaptıkları denetimlerde eksiklikleri tespit edilen Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve özel sektör kömür işletmelerine yaklaşık 515 bin lira para cezası uygulandı.

ZONGULDAK (AA) – ERDİNÇ AKSOY – Zonguldak’ta iş müfettişlerinin 2011’den itibaren özelikle işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında yaptıkları denetimlerde eksiklikleri tespit  edilen Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve özel sektör kömür işletmelerine yaklaşık 515 bin lira para cezası uygulandı.

Maden ocaklarında meydana gelebilen göçük ve grizu patlamasının yanı sıra karbonmonoksit zehirlenmesi, metan gazı ve karbondioksit boğulması gibi kazalarda, çok sayıda madenci yaşamını yitirebiliyor.

Yaklaşık 4 bini aşkın madencinin hayatını kaybettiği kömür havzasında, ölümlü maden kazaları arasında yerin metrelerce altında yaşanan göçükler ve metan gazı patlamaları ilk sırada yer alıyor.

Saptanabilen en eski ölümlü iş kazası 1875’de Ahmet Ağa adlı kişinin ölümüyle sonuçlanan havzada, yeni iş kazaların yaşanmaması çabaları kapsamında düzenli denetimler yapılıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri, iş güvenliği ve işçi sağlığı konularında TTK ve özel maden işletmelerine yönelik denetimlerinde belirlediği eksiklikler doğrultusunda ilgililere para cezası veriyor.

Müfettişlerin yaptığı denetimlerde “iş yeri hekimi olmadığı, ocaklarda göçükleri engelleyen tahtimat ve havalandırma sistemlerindeki eksiklikler” gibi teknik konuların yanı sıra işin yürütülmesi ve personele tanınan hakları yönünden eksiklikleri bulunan işletmelere, ilgili yasa hükümleri doğrultusunda idari para cezası kesiyor.

Her yıl meydana gelen binlerce iş kazasında çok sayıda işçinin yaralandığı maden ocaklarına yönelik 6 ayda bir denetimler yapan müfettişler, özellikle iş güvenli konularındaki eksikliklerinden dolayı 2011 ile bu yılın 10 ayı arasında TTK ve özel işletmelere 515 bin lira civarında para cezası uyguladı.

-Cezalar caydırıcı

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Gönül Demirsu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili bakanlığı müfettişlerin düzenli olarak denetimlerini sürdürdüğünü söyledi.

Müfettişlerin maden ocaklarını 6 ayda bir denetlendiğine işaret eden Demirsu, “Madenler denetlenirken iş güvenliği ve işçi sağlığı açından madencilerin hayatını tehdit edebilecek eksikler görülmesi halinde kömür ocaklarında üretimin durdurulmasına da karar verilebiliyor. Mühürleme işlemini valilik talimatıyla, müdürlüğümüz yapıyor” dedi.

Demirsu, denetimlerin ardından iş yerlerine eksiklikleri bildirerek bunları gidermeleri için süre verdiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Halen noksanlıklar giderilmemişse iş müfettişleri idari para cezası verilmesini talep ediyorlar. Biz de müdürlük olarak bunu uyguluyoruz. Yüksek miktardaki idari para cezalarımız işletmeler için caydırıcı oluyor. Genellikle havalandırma, nefeslik ve tahkimat gibi eksikliklerin üzerinde duruluyor. Birçok teknik eksikler olabiliyor. Müfettişler sadece işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından değil, işin yürütülmesi ve düzenlenmesi açısında da denetim yapıyor. İşçi hakları ve yasal hakları gözetiliyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?