• DOLAR
  3,6764
  % -0,01
 • EURO
  4,3407
  % 0,13
 • ALTIN
  151,3609
  % -0,04
 • BIST
  106.926
  % -0,06
Yeni madenci anıtı törenle açıldı…

Yeni madenci anıtı törenle açıldı…

Zonguldak’ta yeni yaptırılan madenci anıtı, Uzunmehmet’in taş kömürünü buluşunun 184. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında törenle açıldı. Zonguldak Belediyesince Ankara’daki özel bir şirkete yaptırılan, madenci elleri, bareti ile kömür motifinden oluşan anıtın, Zonguldak Valiliği yanındaki kavşağa montaj ve çevre düzenlemesi çalışmalarının tamamlanması dolayısıya tören düzenlendi. Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, yaptığı konuşmada, Zonguldak’ın can damarı olan kömürün Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. Zonguldak’ın Türkiye’nin en önemli […]

aa_picture_20131108_937084_webZonguldak’ta yeni yaptırılan madenci anıtı, Uzunmehmet’in taş kömürünü buluşunun 184. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında törenle açıldı.

Zonguldak Belediyesince Ankara’daki özel bir şirkete yaptırılan, madenci elleri, bareti ile kömür motifinden oluşan anıtın, Zonguldak Valiliği yanındaki kavşağa montaj ve çevre düzenlemesi çalışmalarının tamamlanması dolayısıya tören düzenlendi.

Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, yaptığı konuşmada, Zonguldak’ın can damarı olan kömürün Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.

Zonguldak’ın Türkiye’nin en önemli sanayi kentleri arasında yer almasında en büyük payın taş kömürünün olduğunu ifade eden Akdemir, “Anıtta mandicinin elleri arasında tasvir edilen kömür kütlesi 3 metre yüksekliğinde ve 6 metre uzunluğundadır. Kentten çıkarılan taş kömürü anıtta kullanılmak için atölyde bir araya getirildi. Anıt yapılırken günlerce çamurdan motifleri çıkartılmış ve bu haline karar verilmiştir” diye konuştu.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş da Türkiye Cumhuriyetine büyük katkılar sağlayan Zonguldak maden ocaklarında halen en az yüz yıllık kömür olduğunu belirtti.

Kömür üretiminde son yılların en düşük üretiminin yapıldığına işaret eden Alabaş, “Bu üretimi üçe katlama imkanımız var. Emekli olan madencilerin yerini yeterli istihdamı sağlayamadık. Bu anıt yaşadığımız şu dönemi çok güzel ifade ediyor, ‘avuçlarımızın içerisinde kömür var’ diyor” ifadesini kullandı.

Anıtın açılışı Belediye Başkanı Akdemir, Alabaş ve maden işçileri tarafıdan yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?