Zonguldak Koronavirüsle Mücadele Ediyor

Zonguldak Koronavirüsle Mücadele Ediyor

Zonguldak’ta koronavirüs sayıları artmaya devam ediyor. Korona Virüsten en yüksek oranlarda etkilenen şehirlerin başında gelen Zonguldak’ta alınan önlemlere rağmen vaka ve ölüm sayısı artıyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Filyasyon oranı ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’de yüzde 99 yapılan Zonguldak birinci ildir” demişti. Buda önümüzdeki günlerde Zonguldak’taki artışın düşmesinin beklendiği anlamına geliyor. Haftasonları için alınan […]

Zonguldak’ta koronavirüs sayıları artmaya devam ediyor.

Korona Virüsten en yüksek oranlarda etkilenen şehirlerin başında gelen Zonguldak’ta alınan önlemlere rağmen vaka ve ölüm sayısı artıyor.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Filyasyon oranı ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’de yüzde 99 yapılan Zonguldak birinci ildir” demişti.

Buda önümüzdeki günlerde Zonguldak’taki artışın düşmesinin beklendiği anlamına geliyor. Haftasonları için alınan sokağa çıkma yasaklarının da vaka sayılarının düşmesine etki edeceği tahmin ediliyor.

Zonguldak’ta vaka sayısı 500’ü geçerken, yaşanan ölüm sayısı da 30’u geçti.

FİLYASYON NEDİR, NASIL OLUR?

Filyasyon kelimesi tıpta hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelmektedir. Özellikle bulaşıcı hastalıklarda yapılan hastalığın ilk ortaya çıkış nedenini bulmak için yapılan çalışma anlamına gelmektedir.

Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimdir. Başka bir deyişle kaynak arama çalışmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir.

Filyasyon çalışmaları bulaşıcı hastalıklar mücadele etmede çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?