• DOLAR
  3,6764
  % 0,83
 • EURO
  4,3224
  % 0,44
 • ALTIN
  151,9295
  % -0,76
 • BIST
  106.991
  % 0,49
Zonguldak’ta “yılın öğretmeni” seçilen Ekiz Cumhurbaşkanı’ndan öğrencisi için söz aldı…

Zonguldak’ta “yılın öğretmeni” seçilen Ekiz Cumhurbaşkanı’ndan öğrencisi için söz aldı…

Zonguldak’ta “yılın öğretmeni” Cumhurbaşkanı’ndan öğrencisi için söz aldı…

aa_picture_20131127_1057253_web

 

Erdemir İlkokulunda görevli sınıf öğretmeni Yıldız Aydın Ekiz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Çankaya Köşkü’ndeki davette görüşme fırsatı bulduğu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’ün iki yıl önce mezun ettiği 12 yaşındaki işitme engelli öğrencisi Özgür Saraçoğlu’na yardım sözü verdiğini söyledi.

Saraçoğlu’na okuma ve yazma öğretmesi dolayısıylaZonguldak’ta yılın öğretmeni seçilen Ekiz, eski öğrencisi ve ailesiyle Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay’ı ziyaret etti.

Ekiz, burada yaptığı konuşmada, öğle yemeğinde Cumhurbaşkanı Gül ve eşiyle aynı masada bir araya geldiklerini belirterek, “Özgür Saraçoğlu’yla ilgili konuştuk. Cumhurbaşkanımız bana ‘bir şey yapabilir miyiz?’ diye sordu. Eşi Hayrünissa Gül de aynı şekilde ilgilendi. Ben de ‘ihtiyacımız var’ dedim. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, öğrencimin ihtiyacı olan işitme cihazının alımına destek verecek. Hayrünnissa Hanım, ‘başka yardımcı olabileceğimiz öğrenciler varsa bildirin’ dedi. Okulumuzda bir öğrenci daha var, onun da ismini vermeyi düşünüyoruz. Bizim için mutlu bir son oldu” şeklinde konuştu.

Saraçoğlu ile birinci sınıfta eğitime başladıklarını anlatan Ekiz, ilk önce ses çıkarmayı öğrenmesi için çalıştıklarını kaydetti.

“Ses duysa bile anlamını bilmiyordu” diyen Ekiz, şöyle konuştu:

“4,5 yaşında ameliyat olduğu için bebekken öğrenmesi gereken kavramları anlamakta güçlük çekti. ‘El’ dediğinde el resmini çıkardık. ‘El ele’ deyince de el ele tutuşan çocukların resimlerini koyduk. A’dan Z’ye bütün ses sistemiyle harfleri birleştirirken biz şekillendirdik. Kendisi de bizimle okudu ve yazdı. Anlamakta zorluk çekiyordu, onunla ilgili de kavram çalışması yaptık. Resimler üzerinde şekillendirdik. Annesini de görevlendirdik, o da evde aynı çalışmaları yaptı. Aile büyük destek verdi.”

Baba Ayhan Saraçoğlu ise zorlu bir süreçten geçtiklerini, çocuğunun konuşabilmesi için ev ve arabasını sattığını belirterek, “Hiç üzülmüyorum. Çocuğum konuşuyor. Topluma çocuğumuzu kazandırdık” dedi.

Anne Gülçin Saraçoğlu da oğlunun “anne” demesini çok beklediğini vurgulayarak, “Okuması, yazması iyi. ‘Anne’ demesini çok isterdik. Şimdi çok şükür, ‘anne, baba’ diyor. Mutluyuz. İşitme cihazımız olduktan sonra bir sorunumuz yok” şeklinde konuştu.

Özgür Saraçoğlu da derslerinin iyi olduğunu, en çok matematik dersini sevdiğini ve polis olmak istediğini dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?